8 lutego 2014

Premiery kulturalne lutego

Nadszedł miesiąc luty…
A co z tym się wiąże nowe premiery kinowe, książkowe, czy też teatralne.
Zacznijmy od strony Teatralnej:

Premiery Lutowe:

Saszka w Teatrze Współczesnym. Polska prapremiera sztuki młodego, białoruskiego dramaturga Dmitrija Bogosławskiego, uznanej za "najbardziej nowatorski dramat napisany
w przestrzeni post-sowieckiej w ciągu ostatnich lat". W roli głównej Borys Szyc.
Premiera: 1 lutego. Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska, reżyseria: Wojciech Urbański.

W Teatrze Dramatycznym na Scenie na Woli 15 lutego premiera "Mizantropa" Moliera w tłumaczeniu Jerzego Radziwiłowicza i w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Wystąpią m.in.: Wojciech Solarz, Sławomir Grzymkowski, Agata Wątróbska i Magdalena Smalara.

Ich czworo
 w Teatrze Polonia. Jerzy Stuhr reżyseruje "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej. Sam zagra w spektaklu męża, w roli żony wystąpi Sonia Bohosiewicz, wdową będzie Renata Dancewicz, a kochankiem Tomasz Kot. Premiera: 20 lutego w Teatrze Polonia.

Cwaniary
 w Powszechnym. Spektakl na podstawie książki Sylwii Chutnik, w reżyserii Małgorzaty Głuchowskiej. Występują m.in.: Aleksandra Bożek, Paulina Holtz, Elżbieta Kępińska i Anna Moskal. Premiera: 21 lutego na Dużej Scenie Teatru Powszechnego.

Tramwaj zwany pożądaniem
 w Ateneum. Po dobrze przyjętej "Merylin Mongoł", Bogusław Linda ponownie podjął się reżyserowania w Teatrze Ateneum. Tym razem w jego interpretacji zobaczymy sztukę " Tramwaj zwany pożądaniem" Tennessee Williamsa, w tłumaczeniu Jacka Poniedziałka. Z niełatwą rolą Blanche zmierzy się Julia Kijowska. Premiera: 22 lutego.
W pozostałych rolach m.in.: Tomasz Schuschardt, Olga Sarzyńska, Ewa Telega, Wojciech Brzeziński.


Oleanna
 w Teatrze Studio. Na afiszu Teatru Studio, kolejny po "Anarchistce", tekst amerykańskiego dramatopisarza Davida Mameta. Wystąpią: Natalia Rybicka oraz Krzysztof Stelmaszyk, który będzie też reżyserem spektaklu. Premiera: 28 lutego.

Pływalnia
 w Imce. W ramach przeglądu "Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny"
w lutym będziemy mogli zobaczyć "Pływalnię" według Larsa Noréna, w reżyserii Krystiana Lupy - spektakl przygotowany ze studentami krakowskiej PWST.”
(źródło: Co jestgrane)

Z wyżej wymienionych lutowych premier teatralnych, interesują mnie dwie premiery: „Saszka” Teatru Współczesnego oraz „Oleanna” Teatru Studio.

Następnie Muzyka:
W tej dziedzinie kultury w tym miesiącu jest ich za dużo, by je wypisać(a jest ich 115 w tym miesiącu). Dlatego też wymienię te, które muszę mieć, a jest taka tylko jedna pozycja:
Cochise - 118 (data premiery: 10.02) - trzecia płyta w dyskografii tego zespołu po Still alive (10.02.2010) oraz Back to beginning (14.05.2012).
Jest płytą, którą kupię w tym miesiącu, gdyż ten zespół jest jednym z moich ulubionych zespołów.

Prócz w/w płyty, zainteresowały mnie również inne wydawnictwa:

Within Temptation - Hydra (premiera 4.02)
Grzegorz Wilk - Wolf Flow (premiera: 7.02)
Negatyw - Albinos (premiera: 18.02)

Premiery filmowe:
W tym miesiącu do kin wchodzi 27 filmów (7 z nich już weszło), w tym 2 polskich reżyserów: „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego oraz „Facet (nie)potrzebny od zaraz” Weroniki Migoń.
Ten drugi film wchodzi do kin 14 lutego i to właśnie ten film mnie bardziej zachęca do pójścia do kina, choć nie mówię, że „Jack Strong” mnie nie ciekawi, ale jednak opis „Faceta…” mnie bardziej zainteresował:
„Zosia (Katarzyna Maciąg) rozstaje się z chłopakiem (Łukasz Garlicki) po tym, jak nakrywa go w swoim mieszkaniu z inną dziewczyną. Zdradzona, staje przed koniecznością ułożenia sobie życia na nowo. Dodatkowo sytuację świeżo upieczonej singielki komplikuje stary zakład, zgodnie z którym Zosia, uważana za typową kandydatkę na „starą pannę”, nie może przyjść samotnie na ślub Anny (Anna Czartoryska) – koleżanki z lat szkolnych. Za namową przyjaciółki – Patrycji (Joanna Kulig), postanawia odszukać facetów, którzy byli kiedyś ważni w jej życiu i sprawdzić, czy gdzieś po drodze nie przegapiła wielkiej miłości i czy któryś z „byłych” nie jest tym jedynym. Czy szczęśliwą „siódemką" okaże się uwielbiany przez studentki wykładowca Ksawery (Paweł Małaszyński), popularny aktor Tomek (Bartosz Porczyk), wzięty kompozytor Michał (Maciej Stuhr), zbuntowany romantyk Łysy (Marcel Sabat), właściciel modnego klubu Janek (Czesław Mozil) lub poznany na ostrym dyżurze przystojny lekarz (Michał Żebrowski)? Sześciu facetów i dziewczyna, która wciąż nie znalazła prawdziwej miłości... albo ją przegapiła. A może miłość to nie wszystko?
W zrywającej z formułą typowej polskiej komedii romantycznej, nowoczesnej historii o miłości i przyjaźni, znajdziemy galerię wyrazistych i ujmujących autentyzmem portretów młodych kobiet z wielkiego miasta, które szukają swojego miejsca w świecie, stają przed trudnymi wyborami, próbują odnaleźć się w relacjach
z mężczyznami, z najbliższymi i z sobą nawzajem.”
Poza tym, chętnie poszłabym na „Anioła Śmierci” z Natalią Oreiro w obsadzie.
Premiera również 14 lutego.
Premiery książkowe:

Z tego działu, zainteresowały mnie takie pozycje jak:

·         Klub filmowy Meryl Streep - Mia March (którą posiadam);
·         Małe cuda - Cheryl Strayed;
·         Pensjonat Marzeń - Magdaleny Witkiewicz;
·         Zagrożeni - C.J. Daguerthy (mam zamiar ją zakupić);
·         Nie odchodź - Lisa Scottoline;
·         Tylko Ty - Jasinda Wilder;
·         Małe szczęścia - Erica James (premiera: 19.02);
·         Szkoła Niezbędnych Składników - Erica Bauermeister (premiera: 19.02);
·         Susan Maushart - E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji (premiera: 26.02)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Disqus for recenzje wedlug natalii